Projekt Zębatka

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home relacje z warsztatów
relacje

relacja z edycji kwiecień-czerwiec 2010

W warszawskiej UFIE zakończył się Projekt Zębatka, w ramach którego odbywały się warsztaty z napraw rowerowych dla kobiet i wykłady na tematy okołorowerowe. Ogólnie w projekcie udział wzięło około 100 osób.

Projekt Zębatka realizowany był w warszawskiej UFIE od kwietnia do czerwca 2010. W ramach projektu odbyły się adresowane dla kobiet warsztaty z podstawowych napraw rowerowych oraz ogólnodostępne wykłady na tematy okołorowerowe. Zdjęcia z Projektu można oglądać w Galerii.

WARSZTATY odbywały się w grupach sześcioosobowych. Udział w warsztatach był bezpłatny. Przewidując ogromne zainteresowanie udziałem w warsztatach we wstępnej fazie promowałyśmy je wyłącznie za pośrednictwem naszej strony internetowej, portalu facebook.com oraz kilku portali informacyjnych. Po ogłoszeniu zapisów nadeszło ponad 200 zgłoszeń na warsztaty, a można zakładać, że przy szerszej promocji byłoby tych osób jeszcze więcej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie wszystkie chętne mogły wziąć udział w zajęciach. W sumie w ośmiu warsztatach wzięło udział 48 uczestniczek w wieku 18-58 lat, z różnych dzielnic Warszawy. Osoby, które nie mogły wziąć udziały w zajęciach, czekają na kolejną edycję projektu.
Każde warsztaty prowadziło wolontarystycznie minimum troje instruktorów, w tym dwie instruktorki, które przed zajęciami przechodziły przeszkolenie w zaprzyjaźnionych serwisach rowerowych (informacja o partnerach na końcu tekstu) oraz jeden lub dwoje specjalistów – supervisorów. W sumie nawiązaliśmy kontakt z 10 instruktorami i instruktorkami, którzy są chętni także do udziału w kolejnych edycjach projektu.
Pojedyncze zajęcia planowane były na 5 godzin, ale zwykle trwały dłużej, nawet 6-7 godzin, a raz przeciągnęły się na niedzielę. Każde warsztaty zawierały wprowadzenie, gdy uczestniczki i instruktorki poznawały się nawzajem, część teoretyczną – omówienie mechanizmu, oraz część praktyczną, podczas której uczestniczki wykonywały zadania praktyczne. Zajęcia prowadzone były oddzielnie dla posiadaczek rowerów miejskich i składaków oraz dla posiadaczek rowerów szosowych i górskich. Tematy zajęć obejmowały podstawowe naprawy rowerowe: wymiana dętek, czyszczenie i smarowanie,  regulacja hamulców, wymiana szczęk, linek, pancerzy, regulacja przerzutek, odkręcania kasety, wymiana koronek, skuwanie łańcucha, wymiana ramienia korby itp.
Odbyły się następujące zajęcia:
1. 10.04 – rowery miejskie i składaki - Koło, dętka i opona. Zmiana dętki – tylne i przednie koło. Rozkręcenie koła, czyszczenie, smarowanie.
2. 17.04 – rowery górskie i szosowe - Koło, dętka i opona. Zmiana dętki – tylne i przednie koło. Rozkręcenie koła, czyszczenie, smarowanie.
3. 24.04 – rowery miejskie i składaki - Hamulce – rodzaje, regulacja, rozkręcenie, czyszczenie, smarowanie, wymiana szczęk, linki, pancerze, klamki, manetki.
4. 8.05 – rowery górskie i szosowe - Hamulce – rodzaje, regulacja, rozkręcenie, czyszczenie, smarowanie, wymiana szczęk, linki, pancerze, klamki, manetki. regulacja.
5. 15.05– rowery górskie i szosowe - Regulacja przerzutek. Typy przerzutek. Odkręcanie kasety i wymiana koronek lub całej kasety.
6. 22.05 – rowery miejskie i składaki - Regulacja przerzutek. Typy przerzutek. Odkręcanie kasety i wymiana koronek lub całej kasety, regulacja.
7. 29.05 – rowery górskie i szosowe - Łańcuch – naprawa, czyszczenie, smarowanie, skuwanie, zakładanie. Śruby, kontry, podkładki. Pedały: typy, ułamanie na gwincie, wymiana ramienia korby lub całej korby, ułamanie ramki. Ster: typy, regulacja, luzy. Przedni widelec. Kierownica.
8. 5.06 – rowery miejskie i składaki - Łańcuch – naprawa, czyszczenie, smarowanie, skuwanie, zakładanie. Śruby, kontry, podkładki. Pedały: typy, ułamanie na gwincie, wymiana ramienia korby lub całej korby, ułamanie ramki. Ster: typy, regulacja, luzy. Przedni widelec. Kierownica.
Na lipiec zaplanowano warsztaty przeznaczone dla posiadaczek „ostrego koła” oraz osób chcących sobie taki rower złożyć. Na razie grupa odbywa konsultacje dot. zakupu części.
Formą ewaluacji warsztatów były krótkie rozmowy z każdą uczestniczką prowadzone na zakończenie warsztatów. Zajęcia ocenione zostały bardzo dobrze, informacje uzyskane od uczestniczek pomogły też polepszyć formułę zajęć – na przykład przedłużyć część zapoznawczą oraz na niektórych zajęciach udostępnić rowery treningowe służące do wykonywania zadań praktycznych.

WYKŁADY na tematy okołorowerowe odbyły się w kawiarni OSIR jako cykl Wykładzina w Rowerki. Można się było dowiedzieć między innymi: czemu niektórzy wrzucają biegi, a inni je wyrzucają; co z okresem na wyprawie; gdzie nacisnąć, żeby urosły ścieżki oraz jakie zapięcia lubią złodzieje. Wykłady były bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych, a ich formuła była otwarta – od początku do końca były pomysłem prowadzących. Każdy wykład prowadziła wolontarystycznie dwójka prowadzących.
Odbyły się następujące wykłady:
1. 16 maja - Sama-rama-bez-dynama, czyli ostre koło  14:00 OSIR, 16:00 Pomnik Syrenki (koło Mostu Świętokrzyskiego)
14:00 - jak działa ostre koło, inicjatywy w Polsce i na świecie, przegląd galerii, czy to zdrowe, czy to fajne i czemu tak, gdzie w Polsce kupić części? Prowadzenie: Gosia i Ola.
16:00 – możliwość przejechania się na ostrym kole
2. 30 maja – Panieńska Wyprawka, czyli co trzeba wiedzieć o wyprawach rowerowych  16:00 OSIR
Wybór roweru na wyprawę, rodzaje sakw, zaplanowanie podróży, lista rzeczy niezbędnych, pokaz pakowania, pokaz zdjęć z wypraw (Pribaltica, Borholm i Rugia). Prowadzenie: Paula i Monika.
3. 13 czerwca – Spaliny to kpiny, bilety to bzdety, czyli rowerem po mieście  16:00 OSIR
Zalety roweru w mieście, polskie i zagraniczne przykłady dobrych rozwiązań, czego i jak można domagać się od władz Warszawy, masa krytyczna w Polsce i na świecie, prawo drogowe, jak przypiąć rower, żeby mieć po co wracać. Prowadzenie: przedstawiciele Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.
.
PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ obejmują poza kolejnymi edycjami warsztatów i wykładów także stworzenie filmowych poradników, z których będzie można korzystać wykonując samodzielnie podstawowe naprawy rowerowe, oraz nadawanie serwisom znaku jakości za świadczenie usług w sposób przyjazny kobietom. A poza tym między innymi wspólne wycieczki rowerowe, wyścigi typu alleycat i turnieje bike-polo dla dziewczyn. Projekt Zębatka ma formułę otwartą. Zapraszamy do współpracy – osoby, które chcą pomóc przy warsztatach, wykładach czy filmach oraz te, które mają całkiem inny rowerowy pomysł i chciałyby go z nami zrealizować.
 


linki