Projekt Zębatka

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home o projekcie

o projekcie

Projekt Zębatka
czyli: kobiety do rowerów!
Udział rowerów w podróżach po Warszawie to niewiele ponad 1%. Prosta wymiana dętki kosztuje w warszawskich serwisach rowerowych około 20zł. Na zetpetach chłopcy uczą się majsterkować, dziewczynki – kroić warzywa. Te pozornie niepowiązane fakty łączy w sobie Projekt Zębatka.
W ramach projektu zapraszamy na warsztaty z podstawowych napraw rowerowych oraz na wykłady z szeroko pojętej tematyki rowerowej.
.
Dlaczego rowery?
Bo jazda na rowerze to frajda, która na dodatek jest tańsza, bardziej ekologiczna i często szybsza (nie stoi się w korkach!) niż jazda samochodem czy komunikacją miejską.
.
Dlaczego naprawiać?
Chcemy uczyć wykonywania samodzielnych napraw, żeby wesprzeć te_tych, które_rzy wybierają rower jako środek transportu miejskiego. Naprawy w serwisach są drogie, a w sezonie trzeba długo czekać. Traci się przez to pieniądze i czas, mała dostępność serwisów utrudnia też traktowanie roweru jako środka codziennego dojazdu do szkoły czy pracy. Tymczasem prostą naprawę rowerową każdy jest w stanie wykonać sam przy użyciu podstawowych narzędzi.
Rower w mieście jest lepszy niż samochód – i dla środowiska (nie produkuje CO2), i dla użytkowniczek_ów (nie stoi w korkach, nie spóźnia się, wymaga mniej miejsca parkingowego, daje mnóstwo frajdy), i dla władz miasta (nie niszczy dróg).
Poza tym naprawianie to frajda sama w sobie – o czym przeczytasz w Manifeście Reperowania na stronie Platformy 21.
.
Dlaczego warsztaty są tylko dla kobiet?
Bo ze względu na obowiązujące w naszym społeczeństwie wzory kulturowe kobiety mają mniejszą szansę na zdobycie praktycznych umiejętności technicznych. Synowie pomagają ojcom w naprawach, córki matkom w gotowaniu. W ramach profilowanej wg płci edukacji szkolnej chłopcy majsterkują, podczas gdy dziewczynki uczą się haftować.
Chcemy móc uczyć się reperować bez drwiących uwag i bez pokusy, by zrobił to za nas ktoś, kto już potrafi.
 

linki